שולמית אלוני, יו”ר מרצ והשרה לשעבר, חגגה שלשום יום הולדת 80 באירוע שהתקיים לכבודה באולם “צוותא” בתל אביב
תגיות : מרצ
שולמית אלוני, יו”ר מרצ והשרה לשעבר, חגגה שלשום יום הולדת 80 באירוע שהתקיים לכבודה באולם “צוותא” בתל אביב. למרות האווירה העליזה, דיון שהתקיים בהשתתפות דוברים בולטים של השמאל העיד על חילוקי הדעות על סיכוי לשלום עם הפלסטינים.

המשתתפים צפו בסרט על אלוני בבימויה של ענת סרגוסטי, שבו נראית הפוליטיקאית, בין היתר, צועקת על ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין ורוקדת לאחר הצלחתה בבחירות 1992. אבל נראה שגולת הכותרת של האירוע היתה רצינית יותר: דיון בהשתתפות אלוני, הסופרים עמוס עוז וא”ב יהושע והמשפטנית רות גביזון.

“חשבתי ערב המלחמה (בעזה) שמדינת ישראל לא צריכה להושיט את הלחי השנייה ושזכותה להגיב תגובה מידתית, נקודתית ומבוקרת”, אמר עוז, “אחרי יומיים קראתי להפסקת אש, כי ראיתי שהתגובה לא מידתית. אין שום יחס בין עוצמת ההרס, הסבל והמוות שהחמאס עולל ליישובי הדרום לבין עוצמת ההרס, הסבל והמוות שצה”ל המיט על עזה. מה שצריך היה פעולה צבאית נקודתית כלפי ראשי החמאס ואחרי יומיים להפסיק את האש חד-צדדית ולראות אם גם הם מפסיקים את האש”.

עוז הוסיף, ש”השנתיים הבאות יהיו הגורליות ביותר בתולדות ישראל מאז הקמתה, כי קיימת אפשרות ממשית, לראשונה זה עשרות שנים, להגיע להסכם שלום בין ישראל לרשות הפלסטינית” וסוריה.

פרופ’ גביזון לא הסכימה. “ישראל שאני רואה אותה, היהודית והדמוקרטית, היא מדינה שצריכה שלום”, אמרה. “אין ספק ששלום לא ייכון כל עוד אנחנו לא נכיר בתביעות הלגיטימיות של השכנים. אבל החלום שהשמיע כאן עמוס הוא לפי דעתי לא מציאותי. אני לא מאמינה שיש לנו הסכם בהישג יד… שתי מדינות לשני עמים זאת אומרת מדינה יהודית לצד מדינה פלסטינית. לא תהיה כאן מדינה יהודית אם נכיר בזכות השיבה… ואין היום יכולת ממשית לקבל הסכם עם ויתור על זכות השיבה”.