בניסיון להאיר את מצעי המפלגות יזם המרכז לפלורליזם יהודי סדרת ערבי שיג ושיח עם חברי כנסת. דוד רותם: ברית הזוגיות תהיה חלק מקוי היסוד של ממשלה שישראל ביתנו תצטרף אליה
תגיות : דוד רותם / ישראל ביתנו / אביגדור ליברמן

תצלום: תומר אפלבאום
בניסיון להאיר את מצעי המפלגות יזם המרכז לפלורליזם יהודי סדרת ערבי שיג ושיח עם חברי כנסת, אשר ידברו על עמדתם ועל עמדת מפלגתם בנושאי דת ומדינה. השיחות יערכו מידי ערב ויתארחו בהן זאב אלקין, צביה גרינפלד, יצחק הרצוג ומיכאל מלכיאור.

ביום חמישי האחרון, התארח בפרויקט סגן יו”ר הכנסת וחבר מפלגת ישראל ביתנו דוד רותם, שאמר כי ישראל ביתנו אינה מפלגה דתית. עם זאת, טען רותם, “נושאי דת ומדינה בישראל חשובים מכדי להשאיר אותם בידי פוליטיקאים חרדים או דתיים”. לדבריו, מפלגתו לא תצטרף לממשלה שתהיה בה אמירה החלטית של המפלגות החרדיות בנושאי דת ומדינה. “נושא הגיור צריך להיות חלק מקווי היסוד של הממשלה. זאת בשונה מהממשלה הקודמת בה הייתה התחייבות לפתור את נושא ברית הזוגיות אך הקואליציה הצביעה נגדו”

רותם אף הצהיר כי ישראל ביתנו מתכוונת להעביר כבר בקדנציה הקרובה את נושאי הגיור וברית הזוגיות. “אנו מעוניינים בחקיקה שתעסוק בארון הספרים היהודי לכלל ילדי ישראל על מנת שיוכלו להחליט אם לקיים את הכתוב שם ולאפשר להם לבחור את דרכם שלהם. אנו מעוניינים לעצור את הסחטנות הפוליטית החרדית. ברית הזוגיות תהיה חלק מקוי היסוד של ממשלה שישראל ביתנו תצטרף אליה, במסגרתה יתאפשר לכל הפחות חופש הצבעה. ברית הזוגיות תחול לא רק על מי שמנועים להינשא באמצעות הממסד האורתודוכסי אלא תאפשר לכל אדם בישראל להינשא בהתאם למצפונו”.

לגבי סוגיית השירות הצבאי של חרדים, אמר רותם כי “אין אזרחות ללא מילוי חובות, בין בשירות צבאי או שירות לאומי. חלה על כל האזרחים ללא יוצא מן הכלל. גם מי שאינו דתי אלא חבר ב’תנועת ההשתמטות’ ישרת בשירות לאומי תקופה מקבילה לתקופת השירות הצבאי. לא ייתכן שחיילים יהרגו בשדה הקרב ואחרים ירקדו בתל אביב. אין אזרחות למחצה”, אמר.

רותם אף הגיב לביקורת על קמפיין מפלגתו ואמר כי הוא אינו יכול להיתרגם לתובנות גזעניות. “לא דיברנו על ערבים או על מוסלמים, אלא על מי שלא נאמן לישראל. מי שקורא קריאות שתכליתן להרוס את המדינה אנו סבורים שאינו נאמן ואינו זכאי להיות אזרח. אם ח”כ, במקרה ערבי, בגד במדינת ישראל, מקבל פנסיה ממדינת ישראל זוהי בושה וחרפה. אין לנו בעיה עם אזרחי ישראל הערבים הנאמנים למדינה. כאלה הם הדרוזים. אנו מוכנים לראות באזרחים אלה אחים אם יהיו נאמנים למדינת ישראל כמדינה ציונית, יהודית ודמוקרטית”.