כ-22% מכלל הנשאלים בסקר “הארץ” מצהירים על עצמם כ”צפים”, כמי שלא החליטו או לא יודעים למי יצביעו. פרויקט מיוחד מנסה לבדוק מה הם באמת חושבים על המועמדים
תגיות : העבודה / קדימה / ציפי לבני / אהוד ברק
כ-22% מכלל הנשאלים בסקר “הארץ” האחרון מצהירים על עצמם כ”צפים”, כמי שלא החליטו או לא יודעים למי יצביעו. חלק ניכר מהם מתלבטים בין העבודה לקדימה ובין קדימה לליכוד. החלטתם הסופית תקבע את גורל מערכת הבחירות. בהסתמך על נתונים אלו, שאלנו מספר דמויות מה הביא אותם “לצוף” וכיצד הם מתכוונים לפתור את דילמת ההצבעה בעוד פחות משבועיים. דעותיהם והסקירה הפוליטית שבאמצעותה הם מנתחים את מערכת הבחירות הנוכחית אינה יכולה להיחשב כפתרון סטטיסטי מוחלט, אך כדאי למפלגות המעוניינות בחלק מהקולות הצפים להקשיב למה שיש לאנשים “האמיתיים” לומר.

בכירים בקדימה: נותר רק לצמצם את הפער בהפסד לליכוד
בן אליעזר: יש אפשרות שאנחנו נרכיב את הממשלה
לבני ל”הארץ”: לנתניהו וברק יש בעיות אופי

חנן פוגל, 32, מגדיר עצמו כמי שאינו מצביע “קבוע” לאף מפלגה ספציפית, אך הוא בכל זאת ממוקם לדבריו בגוש המרכז-שמאל של המפה הפוליטית. בבחירות האחרונות הוא הצביע למפלגת קדימה ולפני כן הצביע לשינוי, אך כעת “אין לו למי להצביע”. לטענתו, דווקא תשדירי התעמולה עשויים להשפיע על הצבעתו, אם כי הוא אינו מתכוון לתכנן את סדר היום הטלוויזיוני שלו כדי לצפות בהם.

פוגל, המתגורר בתל אביב יחד עם אשתו ובנו עובד כמהנדס תוכנה בחברת היי-טק. הוא נשאל גם מדוע אינו “ממשיך” עם קדימה גם בבחירות הקרובות. לדבריו, הצוות שמתחת לציפי לבני במקומות 2-5 כולל אנשים שהוא “אינו מרוצה כלל מתפקודם. האנשים האלה לא השיגו הישגים משמעותיים מאז הבחירה, כאשר הדגש הוא על שאול מופז. אם הבחירות היו בחירה ישירה, לבני היתה מקבלת את הקול שלי”, אמר.

פרשנות: קדימה בגדה בשרון
וידאו: הליכוד תוקף את לבני ב”זירה הנשית”
סקר גולשים: מי צריך להיות שר החינוך הבא?

בדבריו הדגיש פוגל את חשיבות ההצבעה למפלגות הגדולות דווקא כי “אין טעם לקטנות”. בעיניו, בשיטת הבחירות הנוכחית ימשיכי בוחרי ישראל להגיע לקלפי כל שנתיים-שלוש, ויש צורך אמיתי בשינוי השיטה כדי להגיע ליציבות פוליטית. למרות זאת, הוא הביע ספקנות רבה באשר לסיכויי השינוי. “נבחרי הציבור נבחרים להיות פקידים ממשלתיים במשרדים בידיעה שאין להם מספיק זמן לעשות שינויים או רפורמות מאחר והם לא ישלימו קדנציה מלאה. הם נמנעים מלעשות שינויים מרחיקי לכת בהיותם בתפקיד, ובצורה כזו לא תיתכן התנהלות תקינה של מדינה” אמר פוגל והדגיש כי הוא אינו יודע בדיוק אילו שינויים צריך לעשות בשיטה, “אבל אולי צריך להעלות את אחוז החסימה משמעותית, אולי צריך 3-4 מפלגות גדולות ואולי בחירה ישירה לראשות הממשלה (מבלי לבחור מפלגה בנפרד) יעשו את העבודה. העיקר שמממשלות יחזיקו מעמד קדנציה מלאה”.

לדעתו, “שיטת הבחירות צריכה להשתנות כיוון שיש יותר מדי מפלגות קטנות. יחד עם זאת, אף אחת משלושת הגדולות לא מתאימה לי. מפלגת העבודה לא תקבל את הקול שלי בגלל התוכנית הכלכלית שברק הציע בכנס הכלכלה השבוע. מצד שני, הוא מחזיק בצוות הכי מתאים והכי טוב מבחינתי”, הבהיר פוגל וסיכם כי הבחירה תוכרע לבסוף בין מפלגת קדימה לעבודה. “אם אפשר היה לשים בראש העבודה את לבני – זה היה מבחינתי מושלם”.

פוגל התייחס גם להרכבת הממשלה ואיוש התפקידים השונים ואמר כי “על יו”ר מפלגה שמועמד לראשות ממשלה להרכיב את הצוות שילווה אותו בעצמו מבלי שאלה ייכפו עליו כתוצאה מפריימריז או שריונים פוליטיים. כך המועמד יכול לצעוד בבטחה ובאמונה שהצוות שאיתו נאמן לו מבלי להסתכן בסכסוכים פנימיים בהמשך”, אמר תוך שהוא מזכיר את מורדי הליכוד כדוגמא לדבריו.

לבסוף, הביע פוגל את דעתו לגבי חשיבות ההצבעה. בעיניו, אזרחי ישראל צריכים להצביע “גם במידה ואין מועמד מועדף (אפשר לשים פתק לבן), ולהתנות את קבלת יום החופש ממקום העבודה בהצגת אישור הצבעה מהקלפי. יהיו כאלה שיאמרו שזו סתירה לעקרונות הדמוקרטיה, אבל אני טוען שלא ייתכן שאנשים שיש להם זכות בחירה, לא יממשו זאת ובכך “יתרמו” לעוות דעת הרוב במדינה. תמיד אפשר לשים פתק לבן”, סיכם.

“הממשלה האחרונה היתה ממשלת שיתוק”

ד”ר מתיו סילבר הוא ראש החוג ללימודים רב תחומיים במכללת עמק יזרעאל ומבין מקימי בית ספר יהודי ערבי בגליל. הוא מגדיר את עצמו כאיש שמאל ועמדותיו הפוליטיות נעות בין מרצ למפלגת העבודה. בשנים האחרונות הצביע עבור העבודה, אך הוא מאוכזב וטרם גיבש עמדה לגבי הצבעתו בבחירות הקרובות. “אני מאוכזב מכך שמפלגת העבודה לא הצליחה לקדם את תהליך השלום , הפאשלה במלחמת לבנון השנייה לא הוסיפה למפלגה וגם ההתנהלות של ברק בעזה”, אמר סילבר.

לדבריו, המלחמה האחרונה לא תביא לפתרונות, אלה להיפך – “החמאס רק יקשיח את עמדותיו וזה עוד יגרום לחמאס להשתלט על הגדה המערבית”. כאיש אקדמיה, התייחס ד”ר סילבר גם לדו”ח שוחט ויש לו הרבה ביקורת על שרת החינוך יולי תמיר. “הממשלה האחרונה הייתה ממשלת שיתוק ולכן אני לא מוצא את עצמי מביע אמון בה”, אמר.

למרות האכזבה, ד”ר סילבר אינו נוטה ימינה ואף רואה את רשימת קדימה כרשימה ימנית ברובה. בעיניו, על הצבעה לליכוד “אין מה לדבר. אני מאוד מתלבט ויכול להיות שאני אחזור לעבודה כי בכל זאת יש עדיין ברשימה סממנים שיכולים להחזיר אותי כמו דניאל בן סימון ואני חושב שברק ולבני בסופו של דבר יכולים לקדם תהליך שלום בסיוע של הנשיא הנבחר ברק אובמה. אני מקווה שאני אצליח לגבש עמדה עד הבחירות” אמר סילבר.

מתלבטים? צפים? כתבו לנו איך אתם מתמודדים עם הבחירות המתקרבות ל- politico.co.il@gmail.com