תיק הביטחון, הנחשב לבכיר משרדי הממשלה, נחשק ע”י רבים במערכת הפוליטית. חוו דעתכם – מי צריך להיות שר הביטחון הבא?

תגיות : אביגדור ליברמן / אהוד ברק / בנימין נתניהו / משה יעלון / שאול מופז

שבועיים ויום עד למועד הבחירות, והמאבק בין המפלגות מתמקד בעיקר באיסוף מצביעים בקרב הקהל העצום של הקולות הצפים. על פי רוב סקרי דעת הקהל, בין 20 ל-30 מנדטים עדיין לא החליטו למי להצביע בבחירות הקרובות והיועצים האסטרטגיים זיהו פוטנציאל זה ומתכוונים לרכז מאמץ כדי להפיק ממנו את מירב הקולות.

על רקע המאבק הכללי לקראת הבחירות והתחושה הציבורית כי נצחונו של הליכוד עדיין אינו מובטח, שאיפותיהם הפוליטיות האישיות של המועמדים הבכירים במפלגות אולי נדחקו מעט הצידה – לפחות באופן פומבי – אך הרכב הממשלה העתידית התחיל ללבוש צורה בימים האחרונים, אם בפרסומים שונים בכלי התקשורת או בשיחות סגורות של מועמדים, המנסים לשריין לעצמם יתרון במרוץ לתיק מסוים.

אתמול פורסמו בעיתון “מעריב” מועמדי הליכוד כשהם “מחולקים” כבר לתיקים, על פי הערכות פוליטיות ושיחות של כתבי העיתון. בנוסף, מראיונות שונים לכלי התקשורת ומהערכות שונות במערכת הפוליטית עצמה, שאיפותיהם של מועמדים ממפלגות אחרות כבר ידועות והממשלה הבאה, ללא קשר לזהות העומד/ת בראשה, לא תפתיע, ככל הנראה, את הציבור בצורה דרמטית.

בתיק הביטחון, הנחשב לאורך השנים לתיק הבכיר בממשלה, חושקים לא מעט מועמדים, הרואים עצמם כראויים לו, הגם שזהות שר הביטחון העתידי כמעט סגורה מראש.

יו”ר מפלגת העבודה אהוד ברק, המכהן כמובן כשר הביטחון הנוכחי, נחשב כמועמד המוביל לזכות בתיק זה לאחר הבחירות, גם אם יכהן תחת ראש ממשלת הליכוד בנימין נתניהו. ברק, שנכנס לתפקיד במקום עמיר פרץ וכיהן בו במהלך ימי הלחימה בעזה, נחשב לשר ביטחון פופולארי ובסקרי שביעות רצון הוא זכה לאחרונה ב-41% תמיכה מהציבור. למרות זאת, החלה מפלגת העבודה לאחרונה בניסיונות למצב אותו כמועמד לראשות הממשלה ולא כדמות המובילה לאייש את משרד הביטחון. עם זאת, ברור כי גם אם יעשה ברק את הבלתי אפשרי ויזכה בבחירות, הוא לא יזדקק לשינויים רבים במשרד, שם ימשיך לכהן , ככל הנראה.

המתחרה הגדול ביותר של ברק מגיע ממפלגת קדימה. שאול מופז, שכיהן בתפקיד בעבר, לא הסתיר מעולם את שאיפתו לחזור למשרד, והוא מחכה לכך במיוחד אחרי תקופת כהונה בעייתית – אישית וציבורית כאחד – במשרד התחבורה. לאחר שהפסיד במרוץ צמוד לציפי לבני על ראשות קדימה ושוריין כמספר 2 שלה במפלגה, ברור כמעט לחלוטין כי אם תזכה המפלגה בבחירות, יהיה קשה למנוע ממנו את התפקיד, למרות הצהרותיה של לבני על רצונה בהקמת ממשלת אחדות.

מבחינת הליכוד, העניינים הופכים מעט יותר מורכבים. נתניהו הבהיר לא פעם כי ברק הוא שר הביטחון המועדף עליו בממשלתו העתידית. לצורך כך, מפלגת העבודה חייבת לזכות במספר מנדטים “סביר”, כזה שיאפשר לה להגיע לממשלה כשותפה קואליציונית בכירה ולזכות בתיק החשוב. עם זאת, מועמדים מסוימים בליכוד בהחלט חושקים בתפקיד ורואים עצמם כראויים לו, הגם שיהיה להם קשה להתמודד עם מועמדותו של ברק. משה יעלון ויוסי פלד, שהצטרפו לליכוד לקראת הבחירות, הובאו על תקן “כוכבים ביטחוניים” ולא ברור אילו הבטחות קיבלו לגבי תפקידים עתידיים, אם בכלל. יעלון, הנחשב כדמות ביטחונית בכירה, רואה עצמו, קרוב לודאי, כמועמד גם למשרד זה, אך בשל ניסיונו הפוליטי והממשלתי הדל, סביר להניח שהוא יסתפק גם בתיקים אחרים.

מועמד נוסף לתפקיד, שמעורר הד ציבורי רב בימים האחרונים הוא יו”ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שכיהן בממשלה היוצאת זמן קצר כשר לענייני האיומים האסטרטגיים. בראיון ל”הארץ” הוא הצהיר כי הוא בהחלט רואה עצמו כבשל לתפקיד ובחלקים רבים בציבור הוא זוכה לפופולאריות רבה בשל הקו התוקפני שהוא מפגין במערכת הבחירות.