לוחמי האצ”ל של לבני נשזרו בסיור המוסק יחד עם נשיא רצות הברית. מנגד, אהוד ברק ובנימין נתניהו מתווכחים: איזו אמת פחות טובה לישראל?

תגיות : קדימה / הליכוד / העבודה / מרצ / ישראל ביתנו

תשדירי תעמולת הבחירות נפתחו הערב (שלישי) והציגו לראשונה על מסך הטלוויזיה את מיטב התוצרת היצירתית של משרדי הפרסום, היועצים האסטרטגיים והפוליטיקאים בעלי הדעה.

התשדירים, שהיו פעם חלק טבעי ממדורת השבט הטלוויזיונית, איבדו צופים רבים עם השנים וכיום, הרייטינג המשוער שלהם נמדד באחוזים ספורים, וסביר להניח שגם הערב לא יזכו ערוצי הטלוויזיה השונים לקהל גדול שינהר לצפות בפאר היצירה הפוליטית.

לפי הערכות, הירידה באחוזי הצפייה נובעת, בין היתר, גם מריבוי הערוצים המוצע כיום לצרכנים בניגוד לעבר, אך היעדר העניין הציבורי מייצג גם מגמה חברתית כללית של סלידה ואדישות לענייני פוליטיקה, המשתקפים מסקרים רבים בציבור הישראלי.

קדימה הולכת אחורה, עד לימי המחתרות

את ערב התשדירים הראשון פתחה מפלגת קדימה, שבחרה דווקא בפתיחה חיובית ובהצגת יו”ר המפלגה ציפי לבני כדמות שלא הסכימה להיכנע לסחטנות של ש”ס ולהקים ממשלה משותפת. סיסמת המפלגה, המדגישה את דמותה של לבני כ”ראש ממשלה אחרת”, הוצגה זמן קצר לאחר פתיחת התשדירים.

למרות זאת, סקירת קורות חייה של לבני בצד משפחתה הובילה עד מהרה – במעין לוגיקה פוליטית מסובכת – למרכז הליכוד ו”לחבר המרכז הראשון שביקש כסף עבור תמיכתו” בלבני. משם, הדרך קצרה למסקנות המתבקשות מהמצביעים – הקמת קדימה על ידי אריאל שרון הובילה לסיור משותף של ציפי לבני ונשיא ארצות הברית ברק אובמה.

נתניהו וברק מתחרים: מי דובר יותר-אמת-פחות-פופולארית?

העבודה פתחה את שידוריה בתשדיר הפחחות של אהוד ברק, שהוצג כבר במסגרת האתר. המוסכניק “האותנטי” המוצג בתשדיר מתאר את התנהלותו היומיומית מול לקוחותיו ואת העובדה כי לעיתים קרובות הוא נאלץ לכופף מעט את העובדות כדי לקדם את עסקיו.

הפחח ממשיך ומתאר מציאות בה אהוד ברק היה מתפקד כמוסכניק. “היה בא, מסתכל לקליינט בעיניים ואומר לו את האמת”, אומר הפחח ומסכם – “אם לא תשקר, איך תיבחר?”

יו”ר הליכוד בנימין נתניהו פתח במונולוג את תשדירי הליכוד. נתניהו הדגיש בדבריו בעיקר את המשבר הכלכלי והמשבר הביטחוני העומד בפני ישראל, משברים איתם הוא יתמודד בצורה הטובה ביותר. נתניהו חותם את דבריו באיחול “בעזרת השם נצליח”, מה שעשוי לשמש כרמז לחיבור עתידי של ממשלתו עם מפלגות דתיות.

בנוסף, הציג תשדיר הליכוד את נבואותיו של נתניהו באשר למתרחש בעזה תחת הכותרת: “להגיד את האמת גם כשזה לא פופולארי”. נדמה שיושבי הראש של העבודה והליכוד ייאלצו להחליט ביניהם מי אומר יותר אמת לציבור ואיזו אמת היא פחות פופולארית בזמן שהיא נאמרת.

בנימין נתניהו – “פירומן” או “כבאי”?
ישי: רק נתניהו כראש ממשלה
נתניהו: תיק האוצר יישאר בידי הליכוד

מפלגת ישראל ביתנו והעומד בראשה אביגדור ליברמן הציגו בתשדיר הפתיחה שלהם שילוב של שלוש הסיסמאות המובילות בקמפיין שלהם. ראשית, “רק ליברמן מבין ערבית”, סיסמא שמובילה למסקנה המתבקשת על ידי המפלגה: “בלי נאמנות אין אזרחות”, ולבסוף, הוצגה דווקא סיסמת הבחירות הראשונית של ליברמן – “אני מאמין לו”. בתשדיר עצמו נראה ליברמן נואם במליאת הכנסת תוך ויכוח עם חברי הכנסת הערבים. כמעט סרט תעודה, למעשה, שהציג גם את תלושי המשכורת של עזמי בשארה ואחמד טיבי, אויביו הפוליטיים של ליברמן, להם הוא “חייב” מספר מנדטים לא קטן. לבסוף, מוצג גם הרכש העיקרי של ישראל ביתנו לקראת הבחירות, ח”כ לשעבר עוזי לנדאו שכמו נותן אישור, מעין חותמת, לדבריו של ליברמן.

פוליטיקה, פוליטיקה… כשאתם מתחתנים, כל הבלגן מסביבכם הופך לבלתי רלוונטי… את מי מעניינת עכשיו הפוליטיקה? זה הזמן לעצור הכל ולבחור הזמנת חתונה שאין לה מתחרים. www.invited.co.il – הקליקו והתחילו לבחור לכם הזמנה שהיא כל כולה שלכם!

דעה: ליברמן, הבלון הנפוח שמסכסך בינינו ובין הערבים
אריה דרעי יוצא להגנת אביגדור ליברמן
סקר: את מי אתם מעדיפים כשר ביטחון?
איך המשטרה הוסיפה מנדט לליברמן

שמונה דקות מפתיחת שידורי התעמולה, ונמצאה הדמות הפוליטית שתחלק את ירושלים. לדברי ש”ס, ציפי לבני ש”לא מוכנה לחלק קיצבאות לילדים”, תמסור שטחים בבירת ישראל לידי הרשות הפלסטינית. יו”ר ש”ס אלי ישי, שהודיע הבוקר פומבית כי לא יישב בממשלת לבני העתידית, דיבר למצלמה על רקע נופי שכונת ארמון הנציב והתריע על הסכם מסירת שטחים אלו.

הקינדרלעך של הגמלאים

מפלגת הגמלאים מגיחה לראשונה למסך עם מונולוג תוקפני נגד המועמדים הבכירים לראשות הממשלה. לזכות יו”ר המפלגה רפי איתן ייאמר כי הוא ידע לפנות את הבמה התעמולתית לכוכבים גדולים יותר – השחקן אלברט כהן והמצטרף החדש למפלגה גדעון רייכר. את השימוש בביטוי “קינדרלעך”, עם זאת, לא חסכה המפלגה מהצופים.

מפלגת יהדות התורה עמדה ביממה האחרונה בדילמה ערכית כיצד להתייחס למותו של ח”כ אברהם רביץ. התשובה ניתנה בתשדיר ארוך ומינימליסטי, המבקש מהמצביעים לשמר את הגחלת ולהמשיך את דרכו של המת.

המפלגות מתחרות: מי יעליב יותר את ליברמן?

מרצ פתחה את הקמפיין הטלוויזיוני שלה בהתקפה על יו”ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ובעידוד גלישת הצופים לאתר המפלגה, אפשרות מעניינת לניצול זמן התעמולה המועט יחסית.

הבית היהודי מציגה גם היא בתשדירים איש תקשורת ותיק – אורי אורבך – שמדגיש ש”הסיפור שלו לא מעניין”. סיסמת המפלגה היא “תמיד בחזית” והיא מהווה המשך ישיר לקמפיין שהתחיל בימי הלחימה בעזה והציג את בני המכינות שלוחמים בצה”ל כדור ההמשך של מצביעי המפלגה.

מפלגת רע”מ-תע”ל הציגה בתשדיר שלה את התשובה לאביגדור ליברמן, מעין חיקוי – ספק מושקע, ספק מרושל בכוונה – של יו”ר ישראל ביתנו כרופא הנותן אישורי אזרחות לערבים. מסקנת ביניים: ישראל ביתנו יכולה להרשות לעצמה לתרום את זמן התעמולה למפלגה החביבה עליה, היות וההתקפות הרבות מצד המפלגות מספקות לה זמן מסך רב ומנדטים הולכים וגדלים.